"Létající sila" firmy Granville Brothers (odtud "Gee Bee") jsou nepochybně nejznámější a nejspíš také nejpodivnější stroje, které kdy létaly závody okolo pylonů. Bratři Granvilleovi pevně věřili, že čistý kapkovitý tvar trupu je aerodynamicky nejvýhodnější. Jenom holá nutnost je donutila ideální kapku "pokazit" křídlem, vystupujícím krytem kabiny, a ocasními plochami. Postarali se však o to, aby toto "narušení" bylo co nejmenší- výsledkem byla létající střela neuvěřitelně rychlá, ale také nesmírně náročná na pilotáž. Však také pro účast v Thompson Trophy 1932 angažovali Jimmyho Doolittlea, který už měl na svém kontě vítězství ve Schneiderově poháru s plovákovým Curtissem a světový rychlostní rekord vodních letadel. Volba to byla správná, Doolittle - byť těsně - vyhrál. O rok později R-1 havaroval při Bendix Trophy (dálkovém rychlostním závodu napříč Amerikou, který vždy předcházel pylonové Thompson Trophy) a jeho pilot zahynul. Po opravě znovu havaroval, tentokrát pilot přežil s těžkým zraněním. Poté stroj změnil majitele, který jej přestavěl v rozporu s doporučením Granvilleových - a stalo se mu to osudným. Další kusy průběžně upravovaných a zdokonalovaných Gee Bee bojovaly o Thompson a Bendix Trophy až do konce 30. let - největšími soupeři jim byly stroje Wedell-Williams model "44" (Gilmore Racer) a Howard "Mr. Mulligan", které si také můžete postavit jako gumáčky ze stavebnic DUMAS a SIG z naší nabídky.
Stavebnice americké firmy DUMAS Aircraft představuje ideální stroj pro modeláře, který má již aspoň základní zkušenosti se stavbou malých modelů poháněných gumovým svazkem (jako vůbec model pro získání základních zkušeností s klasickou stavbou doporučujeme nejprve postavit např. některý z kabinových hornoplošníků od firmy Guillow's nebo HERR). Zdokonalíte se ve stavbě "žbrdličkové" kostru trupu i křídla, potahování papírem a lakování, přípravě a ošetřování gumového svazku, zalétávání - prostě ve všech těch nádherných dovednostech ryzí klasické modelařiny. Vzhledem k velikosti modelu a složitosti předlohy je stavby už docela dost, ale díky vysoce předpracovaným laserem vyřezávaným dílům to jde jako po másle.
Stavebnice volně létající polomakety rychlostního speciálu pro závody okolo pylonů určená pro pohon gumovým svazkem. Model je klasické celobalsové konstrukce v rozsypu s laserem vyřezávanými dřevěnými díly, maketovými doplňky z vakuově tvářeného plastu a plastovými díly zhotovenými vstřikovým lisováním. Trup je konstruován pravou minimaketářskou technologií s přepážkami a velkým množstvím podélníků, které umožňují věrně reprodukovat oblé tvary moderních strojů. Staví ve dvou krocích - díky "rozříznutí" ve svislé rovině postavíte přímo na pracovní desce nejprve jednu polovinu trupu, a k ní poté "dolepíte" polovinu druhou. Tak je zajištěno, že i trup komplikovaných tvarů postavíte rovný a souměrný, bez potřeby jakýchkoliv speciálních přípravků. Křídlo je klasické konstrukce z nosníků a žeber, ocasní plochy z balsových lišt a laserem vyřezávaných dílů.
Gilmore Racer je také vhodný pro přestavbu na RC model - je již dostatečně velký, aby unesl celkem běžné miniaturní RC vybavení s 5-6g servy. Pro pohon můžete použít střídavý motor třídy AXI 2204 a dvoučlánek Li-Po 300-800 mAh
Stavebnice obsahuje: balsové laserem vyřezávané díly, balsové nosníky, vakuově lisované díly (kryt motoru, kryt kabiny...), plastovou vrtuli s hřídelí a hlavicí, gumový svazek (soutěžní guma FAI TAN II), kola, ocelovou strunu na podvozek a další drobné díly, barevný potahový papír, aršík samolepek, stavební plán.
Rozpětí [mm] | 610 |
Délka [mm] | 427 |
Ovládané funkce | Žádné |
Náročnost stavby | S2 |
Náročnost pilotáže | P0 |