Když se v roce 1956 rozbíhala výroba nové verze starší čtyřmístné Cessny 170 lišící se tříkolovým příďovým podvozkem, jistě ani největší optimisté netušili, že půjde o stroj, který vydrží ve výrobě až do současnosti a stane se nejprodávanějším jednomotorovým letadlem všech dob - bylo jich postaveno více než 43 000 kusů!
Kromě vytrvalé a nenápadné služby civilním i vojenským uživatelům po celém světě se Cessna 172 vyznamenala ustavením neuvěřitelného vytrvalostního rekordu. 4 prosince 1958 vzlétla Cesnna N9172B pilotovaná Robertem Timmem a Johnem Cookem z McCarran Airfield poblíž Las Vegas. Po 64 dnech, 22 hodinách, 19 minutách a 5 sekundách, 4. února 1959 opět přistála. Palivo, olej, potraviny a voda byly předávány na palubu za letu z nákladního auta jedoucího po dlouhém rovném úseku pouštní silnice stejnou rychlostí, jako nad ním letící Cessna. Rekordní pokus byl ukončen až ve chvíli, kdy nepřetržitě běžící motor dávno překročil obvyklou dobu mezi generálními opravami a jeho výkon poklesl natolik, že již nestačil ke stoupání.
Stavebnice volně létající makety čtyřmístného turistického hornoplošníku určená pro pohon gumovým svazkem; návod a plán umožňují model postavit také jako volně létající s pohonem spalovacím motorem 0,8ccm, upoutaný model se spalovacím motorem 0,8-1ccm nebo jako statický model s propracovanými maketovými detaily v muzejní kvalitě v měřítku 1:16.
Model je klasické celobalsové konstrukce v rozsypu s předseknutými dřevěnými díly, maketovými doplňky z vakuově tvářeného plastu, plastovými díly zhotovenými vstřikovým lisováním a předseknutými díly z "plastikové překližky", lehkého a pevného materiálu nahrazujícího klasickou překližku. Trup je samozřejmě konstruován pravou minimaketářskou technologií s přepážkami a větším množstvím podélníků, které umožňují věrně reprodukovat oblé tvary. Staví ve dvou krocích - díky "rozříznutí" ve svislé rovině postavíte přímo na pracovní desce nejprve jednu polovinu trupu, a k ní poté "dolepíte" polovinu druhou. Tak je zajištěno, že i trup komplikovaných tvarů postavíte rovný a souměrný, bez potřeby jakýchkoliv speciálních přípravků. Vzhledem k tomu, že jde o malý model pro pokročilejšího stavitele, měli byste již mít předchozí zkušenosti s klasickou stavbou a zalétáváním modelů poháněných gumou.
Skyhawk je také vhodný pro konverzi na RC model s elektrickým pohonem - ačkoliv stavební plán tuto variantuu nenabízí, pro zkušenějšího modeláře by to neměl být velký problém.
Stavebnice obsahuje: balsové předseknuté díly, balsové nosníky, předseknuté díly z plastikové překližky, vakuově lisované maketové díly (kryt kabiny, kryt motoru, kryty kol...), plastovou vrtuli s hřídelí a hlavicí, gumový svazek (guma 5x1mm), ocelovou strunu na podvozek a další drobné díly, kola, potahový papír, rukojeť a vahadlo pro upoutaný model, aršík mokrých obtisků, stavební plán.
Tip pro stavbu: Předseknuté díly NEVYLAMUJTE! Prkénko otočte, položte na pracovní desku a lehce přebruste jemným brusným papírem (č. 220 nebo jemnější). Díly je potom možné snadněji oddělit; pokud by stále byly některými vlákny dřeva "vázány" k prkénku, opatrně díl oddělte ostrým modelářským nožem (vhodný je např. nůž Excel č.1 s čepelí č.11).
Ošetřování gumového svazku: Novou gumu opatrně vyperte v mýdlové vodě a nechejte uschnout. Poté ji namažte ricínovým olejem (prodává se v lékárnách) nebo silikonovou vazelínou na mazání rybářských vlasců (dostanete v prodejnách rybářských potřeb). Po létání svazek s modelu sejměte a uchovávejte jej v uzavřeném plastovém sáčku. Namazaný gumový svazek se odvíjí plynuleji a s menším třením - dává vyšší výkon a déle vydrží. Nový svazek je také vhodné nejprve zaběhnout - pro první 2-3 lety natáčejte jenom 80-100 otáček, teprve poté může bezpečně natáčet více.
Rozpětí [mm] | 915 |
Délka [mm] | 660 |
Ovládané funkce | Žádné |
Náročnost stavby | S3 |
Náročnost pilotáže | P0 |